Поштовани родитељи,

На овом месту можете наћи текстове и приручнике које смо издвојили за вас, а односе се на тему превенције насиља. Циљ нам је, да у сарадњи са вама, створимо окружење у коме ће се свако дете осећати безбедно и моћи неометано да се развија и учи. Зато смо га и насловили „Да растемо безбедно“.

 

Приручник „Шта је данас било у школи?“ настао је у склопу програма „Школа без насиља“ (УНИЦЕФ). Приручник нуди практичне савете – како помоћи детету које трпи насиље, шта радити ако је наше дете насилно, или ако је део већине која не реагује...и упућује на заједничко деловање, сараднички однос школе, родитеља и деце.

https://www.unicef.org/serbia/publikacije/sta-je-danas-bilo-u-skoli

 

На платформи „Чувам те“ осим низа чланака који се односе на тему безбедности деце можете наћи и неколико онлајн обука намењених родитељима.

https://cuvamte.gov.rs/obuke/onlajn-obuke-za-roditelje/

 

На следећем линку ћете наћи дигитални водич - „Деца и интернет – паметно од почетка“. Овај водич је намењен свима онима који учествују у васпитању и образовању деце и желе да се информишу о томе на које начине могу да допринесу безбедном и конструктивном коришћењу дигиталних уређаја и интернета код деце предшколског и млађег школског узраста.

https://digitalni-vodic.ucpd.rs/

 

Брошура за родитеље – „Деца и интернет – паметно од почетка“

http://ucpd.rs/wp-content/uploads/2019/03/brosura-za-roditelje.pdf

 

Приручник „Одрастање у демократској породици“ намењен је родитељима и, поред демократије у породичном окружењу, укључује, између осталог, и теме као што су: мобилни телефон, кућни љубимац, сукоби између браће и сестара, агресивност...

https://prosveta.gov.rs/wp-content/uploads/2022/05/HF27-growing-up-democratic-family-SRP.pdf

 

Платформа „Паметно и безбедно“ Националног контакт центра за безбедност деце на интернету нуди садржаје за децу, родитеље и наставнике - разврстане према узрасту детета (до 8 година, 9-12 година и тинејџери 13+)

https://pametnoibezbedno.gov.rs/roditelji/

 

УНИЦЕФ је у склопу кампање „Буди рука која воли и реч која соколи“ припремио и водич за родитеље под називом „Изброј до 5“. Водич се састоји из 5 брошура која нуде ненасилна и конструктивна решења као најбољу алтернативу насилним методама васпитавања.

На линку можете наћи и брошуре које се односе на изазове који се пред родитељима јављају у васпитној пракси са децом са сметњама у развоју, као и са адолесцентима. 

https://www.unicef.org/serbia/budi-ruka-koja-voli-i-rec-koja-sokoli-kampanja

 

Приручник „Дигитално насиље – превенција и реаговање“ настао је као део пројекта „Зауставимо дигитално насиље“. Доноси низ активности које одрасли могу да предузму у циљу превенције, а потом и адекватне начине реаговања у ситуацијама дешавања дигиталног насиља.

https://www.pedagog.rs/wp-content/uploads/2017/01/prirucnik.pdf

 

„Приручник за безбедну употребу интернета“ је публикација издата од стране удружења „Друг није мета“. На сажет и језгровит начин скреће пажњу на кључне моменте у вези са опасностима на интернету и реаговањем на њих.

https://www.drugnijemeta.rs/wp-content/uploads/2017/09/Prirucnik.pdf

 

Деца проводе све више времена испред различитих екрана. Колико времена и у којим активностима им дозволити је питање које мучи многе родитеље. Приручник „Време испред екрана“ може да допринесе проналажењу најадекватнијег решења.

https://ceo.edu.rs/wp-content/uploads/2022/06/Vreme-ispred-ekrana-%E2%80%93-roditelji.pdf

 

У брошури "Болести зависности: не желим да се деси у мојој породици и активно радим на томе!" ћете наћи корисне савете на тему оснаживања свог детета да се одупре употреби психоактивних супстанци. Брошуру коју је припремио Институт за јавно здравље Војводине можете наћи на следећем линку:

https://izjzv.org.rs/app/prev_PAS_u_skolama/RODITELJI/Brosura_roditelji_prevencija_bolesti_zavisnosti.pdf